Czy ktoś z własnej woli odwiedza lekarza laryngologa, by profilaktycznie przeprowadzić badania słuchu?

Czy ktoś z własnej woli odwiedza lekarza laryngologa, by profilaktycznie przeprowadzić badania słuchu?

Chyba każdy z nas będąc maluchem słyszał od rodziców “kultowe” zdanie – “słyszysz co mówię?”, “czy Ty jesteś głuchy?”, “czy ja mówię niewyraźnie?” A ile osób powtarza te słowa na dzień dzisiejszy, mówiąc do swoich maluszków czy partnerów. Czy chociaż raz jednak przeszło nam poprzez myśl, że ktoś faktycznie może mieć problem ze słuchem? W szpitalu, tuż po urodzeniu, dzięki wsparciu WOŚP, maluszkom wykonuje się szczegółowe badanie słuchu.

Wynik takiego badania w większości przypadków jest właściwy, ale czy na zawsze? Czy ktoś sam od siebie odwiedza specjalisty laryngologa, ażeby profilaktycznie przeprowadzić badania słuchu? Lekarz laryngolog takie badania wykonuje standardowo, to dla niego badanie tak zwyczajne jak dla lekarza internisty na przykład osłuchanie klatki piersiowej podczas wizyty lekarskiej. Jeśli okaże się, iż z naszym słuchem coś jednak szwankuje, faktycznie nie trzeba się niczego bać. Współcześnie medycyna bardzo się rozwinęła, a także aparat słuchowy, odbierany jest całkiem inaczej niż kilka lat temu.

Aparaty niektórych spółek są silikonowe, a więc nieomalże niezauważalne. Ciekawostką są też wzmacniacze dźwięku (w naszym prawie nie są one traktowane jak badanie słuchu gniezno). Aparaty te są wielkości jednogroszówki, leciutkie i prezentują się jak końcówka od słuchawek wkładanych do ucha. Również aparaty ortodontyczne zostały odczarowane i dziś nie słyszymy już żartów w szkołach z maluchów “szablozębnych”, jak jeszcze do niedawna. Współcześnie aparaty są niezauważalne, a kolorowe gumeczki w aparacie są bardzo modne. Niewątpliwie wniosek jest jeden – zarówno technologia poszła do przodu, i twórcy medycznego sprzętu prześcigają się w udogodnieniach dla pacjentów, jak i zmianie uległo podejście osób. Zwiększyła się świadomość a także tolerancja I oby tak było dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *